Committees

The Brewers Association Board of Directors has several standing committees that work with members and staff to focus on specific areas to help achieve association goals. Committee chairs determine committee rosters and primarily draw committee rosters from the brewery members. Committee involvement or experience as an officer in a state brewers guild is a prerequisite for a brewery member to run for election to the board of directors.

Contact Marc Preo with any questions or to show interest in committee participation.

Now Viewing : Brewpubs
  • Sarah BilliuBrewers Association
  • Tim Brady(Co-Chair)Whetstone Station Restaurant and Brewery
  • Sean CaseyChurch Brew Works
  • Larry ChaseMoon River Brewing
  • Leah ChestonRight Proper Brewing
  • Kurtis CummingsSwitchyard Brewing Co
  • Tom DargenCraft Works Brewery Restaurant Group
  • Christopher EricsonLake Placid Pub & Brewery
  • Paul GatzaBrewers Association
  • Kim KavulakNebraska Brewing Co
  • Matt JohnsonKarl Strauss Brewing Co
  • Mike LawinskiFATE Brewing Company
  • Alex LovinggoodBrickStone Brewery
  • Jessica MyersBosque Brewing Company
  • Cyrena Nouzille(Chair)Ladyface Ale Companie
  • Bob PeaseBrewers Association
  • Tony SimmonsPagosa Brewing Co.
  • Bart Watson, Ph.D.Brewers Association
Now Viewing : Diversity
  • Kevin BlodgerUnion Craft Brewing
  • Ryan FarrellBrewers Association
  • Julia HerzBrewers Association
  • Sam IrvinBrooklyn Brewery
  • J. Nikol Jackson-Beckham, Ph.D.Brewers Association Diversity Ambassador
  • Scott MetzgerFreetail Brewing Co.
  • Bob PeaseBrewers Association
  • Nick PurdyWild Heaven Beer
  • Heather SanbornRising Tide Brewing Co.
  • Mike SmothersPort City Brewing Company
  • Andrea StanleyValley Malt
  • Julie Verratti(Chair)Denizens Brewing Co.
  • Lynne WeaverThree Weavers Brewing Co.
  • Roxanne WestendorfAmerican Homebrewers Association Governing Committee
Now Viewing : Events
  • Tomme ArthurThe Lost Abbey
  • Tim BradyWhetstone Station Restaurant and Brewery
  • Bill ButcherPort City Brewing Co.
  • Sam CalagioneDogfish Head Craft Brewery
  • Ashlee ClarkBrewers Association
  • Bill CovaleskiVictory Brewing Co.
  • Kathryn Porter DrapeauBrewers Association
  • Jennifer GlanvilleBoston Beer Co.
  • Leslie HendersonLazy Magnolia Brewing Co.
  • Nancy JohnsonBrewers Association
  • Mike Lawinski Fate Brewing (Boulder)
  • Jeff MendelLeft Hand Brewing Co.
  • Scott MetzgerFree Tail Brewing Co.
  • Bob PeaseBrewers Association
  • Chris WilliamsBrewers Association

Craft Brewers Conference Seminar Subcommittee

Sarah Billiu, Brewers Association; Chris Bogdanoff, Heroes Restaurant & Brewery; Tim Brady, Whetstone Station Restaurant & Brewery; Larry Chase, Moon River Brewing Company; Cheri Chastain, Formerly with Sierra Nevada Brewing Co.; Leah Cheston, Right Proper Brewing Company; Adam Dulye, Brewers Association; Jason Ebel, Two Brothers Brewing Co.; Paul Gatza, Brewers Association; Ken Grossman, Sierra Nevada Brewing Co.; Leslie Henderson, Lazy Magnolia Brewing Co.; Larry Horwitz Four String Brewing; Ian Hughes, Brewers Association; Chris LaPierre, Iron Hill Brewery and Restaurant; Bill Lenczuk, Shrewd Fox Brewery; Campbell Morrissy, Mother Road Brewing Company; Wynne Odell, Odell Brewing Co.; James Ottolini, Brew Hub; Jason Perkins, Allagash Brewing Co.; Graham Rausch, Brewers Association; Jon Schwartz, Mass Bay Brewing Co.; Damon Scott, Brewers Association; Julian Shrago, Beachwood BBQ & Brewing; Chuck Skypeck, Brewers Association; Brandon Smith, Sierra Nevada Brewing Co.; Kris Spaulding, Brewery Vivant; MacKenzie Staples, Brewers Association; Matt Stinchfield, Brewers Association; Chris Swersey, Brewers Association; Kent Taylor, Blackstone Brewing Company; Emma Vawter, Brewers Association; Dan Wade, Wooden Robot Brewery; Merritt Waldron, Rising Tide Brewing Co.; Katie Wallace, New Belgium Brewing Co.; Bart Watson, Brewers Association; Neil Witte, Brewers Association; Mark Youngquist, Dolores River Brewery

 

Now Viewing : Executive
  • Rob Tod (Chair)Allagash Brewing Co. (ME)
  • Eric Wallace (Vice Chair)Left Hand Brewing (CO)
  • Larry Chase (Secretary/Treasurer)Moon River Brewing (GA)
  • Steve Hindy (Past Chair)Brooklyn Brewery (NY)
Now Viewing : Finance
  • Al AlvarezCigar City Brewing Co.
  • Mark BoelmanLeft Hand Brewing Co.
  • Larry Chase(Chair Person)Moon River Brewing
  • Tom ClarkBrewers Association
  • Chris P. FreyAHA Representative to BA Board
  • LJ GovoniSeaboard Craft Beer Holdings
  • Cyrena NouzilleLadyface Ale Companie
  • Bob PeaseBrewers Association
  • Adam RobbingsReuben’s Brews
  • Jeff SchragMother’s Brewing Co
  • Peter SkrbekDeschutes Brewery
  • Todd WebsterThorn Brewing</li
Now Viewing : Governance
  • Leslie HendersonLazy Magnolia Brewing Co
  • Wynne Odell(Chair Person)Odell Brewing Co
Now Viewing : Government Affairs
  • Josh AubuchonFlorida Brewers Guild
  • Acacia CoastBrewers Association
  • Gary FishDeschutes Brewery
  • Paul GatzaBrewers Association
  • Jeff HamiltonSprecher Brewing Co
  • Steve HindyBrooklyn Brewery
  • Pete JohnsonBrewers Association
  • Dan KlebanMaine Beer Co.
  • Jim KochBoston Beer Co.
  • Ryan KrillCape May Brewing Co.
  • Andrew LemleyNorth Carolina Craft Brewers Guild
  • Jose MalleaBiscayne Bay Brewing Co
  • Katie MarisicBrewers Association
  • Garrett MarreroMaui Brewing Co
  • Nick MattMatt Brewing Co.
  • Tom McCormickCalifornia Craft Brewers Association
  • Gene MullerFlying Fish Brewing Co.
  • Sara NelsonFremont Brewing
  • Scott Newman-BaleShort’s Brewing Co.
  • Charlie PapazianBrewers Association
  • Bob PeaseBrewers Association
  • Rob TodAllagash Brewing Company
  • Davis TuckerNorth By Northwest Restaurant & Brewery
  • Eric Wallace(Chair)Left Hand Brewing Co
  • Bart WatsonBrewers Association
  • Jason WilsonBack Forty Brewing Co</li
Now Viewing : Market Development
  • Dave DuffyBrooklyn Brewery
  • Dominic EngelsStone Brewing Co.
  • Paul GatzaBrewers Association
  • Archie GleasonSycamore Brewing
  • Josh HareHops & Grain
  • Julia HerzBrewers Association
  • Garrett Marrero(Co-Chair)Maui Brewing Company
  • Fred Matt(Co-Chair)Matt Brewing Company
  • Tom McGintySeismic Brewing Company
  • Kristen MuraroSKA Brewing
  • Bob PeaseBrewers Association
  • Jonathan SchwartzHarpoon Brewery
  • Eric SmithOdell Brewing Co
  • George WardBoston Beer Company
  • Bart Watson, Ph.D.Brewers Association
  • Evan WeinbergCismontane Brewing Company
  • Ken WilsonLumberyard Brewing Co.
Now Viewing : PR & Marketing
  • Jess BakerBrewers Association
  • Bridget BarrettGreat Lakes Brewing Co.
  • Bryan BrushmillerBurley Oak Brewing
  • Sam CalagioneDogfish Head Brewery
  • Colby CoxRoadhouse Brewing Company
  • Paul GatzaBrewers Association
  • Linus HallYazoo Brewing
  • Steve Hindy(Chair Person)Brooklyn Brewery
  • Julia HerzBrewers Association
  • Dan KlebanMaine Beer Co.
  • Jim KochBoston Beer Co.
  • Jacob McKeanModern Times Beer
  • Jose MalleaBiscayne Bay Brewing Co.
  • Randy MosherRandy Mosher Design
  • Ann ObenchainBrewers Association
  • Wynne OdellOdell Brewing Co.
  • Jessica PaarBoston Beer
  • Bob PeaseBrewers Association
  • Joey RednerCigar City Brewing
  • Julian ShragoBeachwood BBQ & Brewing
  • Hugh SissonHeavy Seas Beer
  • Andy SparhawkBrewers Association
  • Rob TodAllagash Brewing Company

Export Development Subcommittee

Dave Cole, Epic Brewing Co; Adam Dulye, Brewers Association; Steve Grossman, Sierra Nevada Brewing Company; Ron Jeffries, Jolly Pumpkin Artisan Ales; Fred Mendes, Boston Beer Co; Richard Miller, Hardywood Park Craft Brewery; Bob Pease, Brewers Association; Eric Rosenberg, Bryant Christie Inc; David Thibodeau, SKA Brewing Co; and Eric Wallace (Chair), Left Hand Brewing Co.

Now Viewing : Technical

The BA Technical Committee (TC), also known as the Technology Committee, oversees Brewers Association work with the Beer Industry Electronic Commerce Coalition (BIECC), with Matthew Moberly of Bell’s Brewery, Inc. and Justin Ainsworth of Sierra Nevada Brewing Company as co-representatives to the coalition.

 

  • Justin Ainsworth (BIECC co-representative)Sierra Nevada Brewing Company
  • Travis BurgeNew Belgium Brewing Company
  • Tom FloresBrewer’s Alley
  • Jamie FloydNinkasi Brewing Company
  • Paul GatzaBrewers Association
  • Ken GrossmanSierra Nevada Brewing Company
  • Larry HorwitzFour String Brewing Company
  • Charles KyleSierra Nevada Brewing Company
  • Geoff LarsonAlaskan Brewing Company
  • John Mallett (Chair Person)Bell’s Brewery, Inc.
  • Matt MeadowsNew Belgium Brewing Company
  • Matthew Moberly (BIECC co-representative)Bell’s Brewery, Inc.
  • James “Otto” OttoliniBrewHub
  • Jason PerkinsAllagash Brewing Company
  • Charlie PapazianBrewers Association
  • Bob PeaseBrewers Association
  • Damon ScottBrewers Association
  • Chuck SkypeckBrewers Association
  • Brandon SmithSierra Nevada Brewing Company
  • Chris SwerseyBrewers Association
  • Katie WallaceNew Belgium Brewing Company
  • Dave WilsonAlaskan Brewing Company
  • Chad YakobsonCrooked Stave Artisan Beer Project

The TC has seven active subcommittees and one standing working group whose members are primarily committee members, but also include some non-TC participants.

Draught Beer Quality Subcommittee (DBQ)

The DBQ focuses on delivering high quality draught beer at retail. DBQ activities include publication of the printed Draught Beer Quality Manual, the DraughtQuality.org website, presentations at the Craft Brewers Conference and at other allied trade gatherings, and Draught Quality Workshops.

Jason Bowser, Erik Budrakey, Bridget Gauntner, Ben Geisthardt, Rob Gerrity, Ken Grossman, Jaime Jurado, Charles Kyle, John Mallett, Matt Meadows (Chair), MillerCoors colleagues (Jeff Bell, Todd Blondis, and Jeff Schaefer), David Munro, Ken Smith, Neil Witte and Brewers Association staff members Paul Gatza, Pete Johnson, Charlie Papazian, Bob Pease, Damon Scott, Chuck Skypeck, and Chris Swersey.

Engineering Subcommittee

The Engineering subcommittee works to facilitate the production and dissemination of guidance materials and industry standards for members to use in designing, constructing, and operating their breweries.

Matt Bailey, Jason Carriere, Sean Diffley, Denny Gorman, Allan MacDonald, Greg Schlichting, Tom Schmidlin, John Seabrooks, Lucas Simmons, Brandon Smith (Chair), Kent Taylor (vice-Chair) and Brewers Association staff members Paul Gatza, Damon Scott and Chuck Skypeck.

Keg Repatriation Working Group

Keg Repat focused on solutions to the expensive, frustrating problem of keg disappearance. Keg Repat activities included BA member surveying, education and communication, outreach to allied trade service vendors, outreach to scrap metal and online marketplace industries, and development of tools to facilitate keg return to BA member brewers.

Jamie Floyd, Rob Gerrity, Ken Grossman, Steven Hindy, Kim Jordan, Charles Kyle, Geoff Larson, John Mallet, Matt Meadows, Doug Odell, John Pinkerton, Zachery Triemert, Katie Wallace, Neil Witte and Brewers Association staff members Paul Gatza, Pete Johnson, Charlie Papazian, Damon Scott, Chuck Skypeck and Chris Swersey.

Supply Chain Subcommittee

The Supply Chain subcommittee is concerned with the ingredients and materials that are used to brew and package craft beers. Monitoring hop and barley harvest, interacting with growers and examing packaging supplies, monitoring glass and can markets, Supply Chain SC works to ensure a stable marketplace.

Zach Baitinger, Peter Bouckaert, Dick Cantwell, Dan Carey, Vinnie Cilurzo, Scott Dorsch, Jason Ebel, Ken Grossman (Chair), Christian Holbrook, Florian Kuplent, Anders MacCarthy, John Mallett, Matt McComish, Tom Neilsen, James Ottolini, Tom Tweedy, Katie Wallace, Dave Wilson and Brewers Association staff members Paul Gatza, Charlie Papazian, Bob Pease, Bart Watson, Damon Scott, Chuck Skypeck and Chris Swersey.

Quality Subcommittee

The Quality subcommittee is dedicated to advise members on issues of beer consistency and quality, pointing members towards the tools and best practices they need to produce the best beers possible.

Rob Christiansen, Tom Flores, Jamie Floyd, Ken Grossman, Larry Horwitz, Phil Leinhart, John Mallet, Jason Perkins (Chair), Alastair Pringle, Thomas Shellhammer, Neil Witte and Brewers Association staff members Paul Gatza, Damon Scott, Chuck Skypeck and Chris Swersey.

Safety Subcommittee

The Safety subcommittee examines and advises members on issues of brewery safety, protocol and compliance.

Ken Anderson, Chris Bogdanoff, Andy Clearwaters, Chris Hansen, Larry Horwitz (Chair), Dana Johnson, Chris LaPierre, Bill Lenczuk, Tony McCrimmon, Mike Owens, Nicole Reiman, Matt Stinchfield, Kevin Walter and Brewers Association staff members Paul Gatza, Bob Pease, Damon Scott, Chuck Skypeck and Chris Swersey.

Sustainability Subcommittee

Sustainability works to improve supply surety by conserving resources. By further development of the Brewers Association Sustainability Tools, this group is working to sustain breweries and their communities into the future.

Carol Cochran, Leah Cooper, Serena Dietrich, Christian Ettinger, Ian Hughes, Saul Kliorys, Peter Kruger, Walker Modic, Kris Spaulding, John Stier, Luke Truman, Katie Wallace (Chair) and Brewers Association staff members Paul Gatza, Damon Scott, Chuck Skypeck, and Chris Swersey.

Now Viewing : AHA Governing

The American Homebrewers Association (AHA) Governing Committee is an advisory committee to the AHA Staff and Brewers Association Board of Directors. The members of the AHA Governing Committee are elected by the members of the AHA. The AHA Governing Committee is charged with shaping policy and activities on behalf of the AHA. The AHA Governing Committee also appoints two Governing Committee members as designates to the Brewers Association Board of Directors.

AHA Governing Committee Officers

Chair Person: Roxanne Westendorf

Vice Chair: Drew Beechum

Secretary: Kim Wood

Brewers Association Board Designates: Chris P. Frey


Committee Members

Drew BeechumPasadena, CA

Fred BonjourTroy, MI

Martin BrungardCarmel, IN

Debbie CerdaAustin, TX

Sandy CockerhamIndianapolis, IN

Denny Conn Noti, OR

Phil FarrellCumming, GA

Chris P. Frey BA BOD Designate – Saline, MI

Jill MarilleyEverett, WA

Dennis MitchellChandler, AZ

Jeff RankertMilford, MI

Chip WaltonSaint Paul, MN

Roxanne Westendorf Chair Person – Cincinnati, OH

Kim WoodGreenwood, CA

Kathy Yan LiManitoba, CAN

Members Emeritus

Fred Eckhardt, Ray Daniels, Randy Mosher

 

View AHA Subcommittees